Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Quickly prepare margaritas, daiquiris, sauces, soups, and more with the Waring® Torq 2.0 Series TBB175. This heavy-duty, variable speed blender works great for medium or heavy food and beverage preparation. It easily churns out three 16 oz. margaritas in 8 seconds or less. Electronic Touchpad Controls and Variable Speed Control Dial make it perfect for any bar, restaurant, or smoothie shop.
*Made in the USA with US and foreign parts.
- Blend three 16 oz. margaritas in 8 seconds or less
- High performance, 2 HP, variable speed motor with 24,000 max RPM
- Durable, stainless steel, user replaceable drive coupling
- 48 oz., stackable, BPA-free copolyester jar
- ARTICLE: Choosing the Best Blender for Your Commercial Kitchen
High performance, 2 HP, commercial-grade motor.
Variable speeds with 24,000 max RPM.
48 oz., stackable, BPA-free, copolyester jar.
Easy-to-clean, electronic touchpad with variable speed control dial, plus STOP and PULSE.
Durable, stainless steel, user-replaceable drive coupling.
Blend three 16 oz. margaritas in 8 seconds or less.
Limited Two-Year Warranty.
| Model | TBB175 |
| Width | 7.5 in |
| Height | 17.75 in |
| Depth | 8 in |
| Capacity | 48 oz |
| Plug Type | A |
| Cord length | 5 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | cULus, NSF |
| UPC | 040072068881 |
| Amperage | 15A |
| Wattage | 1492W |
| Frequency | 60Hz |
★ Write a Review
Waring TBB175 Medium duty blender, Torq 2.0 – 2 HP Blender with Electronic Touchpad, Variable Speed Control Dial – Made in the USA

Waring
Shop all Waring products →
Type
Medium duty blender
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring TBB175 Medium duty blender, Torq 2.0 – 2 HP Blender with Electronic Touchpad, Variable Speed Control Dial – Made in the USA







