Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Elevate any menu with deep-pocketed mini Belgian waffles topped with berries, syrup, ice cream, or even chicken. Designed to produce up to 100, 1"-thick mini Belgian waffles per hour, this innovative unit makes it easy to create endless variations of these savory and sweet treats. Each mini Belgian waffle is baked to perfection with precision temperature control and a rotary feature that ensures even baking and browning. Easy-to-clean, triple-coated nonstick plates release the waffles fully intact and flawlessly formed. An audible beep alerts users when to cook and when to serve.
- Produces up to 100, 1"-thick, 2 ¾" inches in diameter mini Belgian waffles per hour
- Heavy-duty die-cast housing
- Rotary feature for even baking and browning
- Triple-coated nonstick plates for easy removal of waffles and quick cleanup
| Model | WMB400X |
| Width | 10.5 in |
| Height | 8.5 in |
| Depth | 17 in |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 3 ft |
| Voltage | 120A |
| Approvals | cETLus, NSF |
| Amperage | 10A |
| Wattage | 1200W |
| Frequency | 60Hz |
Engineered for maximum efficiency, producing up to 100, 1"-thick, 2 ¾" inches in diameter mini Belgian waffles per hour
Durably designed with heavy-duty die-cast housing
Rotary feature for flawlessly even, top-to-bottom baking and browning
User-serviceable plates are easily replaced onsite if scratched
Power ON and Ready-to-Bake LED indicators for easy operation
Audio beep signals when the unit is ready to cook and when the waffle is ready to serve
Removable, dishwasher-safe drip tray for quick and easy cleanups
Limited One-Year Warranty on machine, 90-Day Warranty on plates
★ Write a Review
Waring WMB400X Waffle, Mini Belgian Waffle Maker
SALE
Sale Price
$479.00/Each
Save 22%

Waring
Shop all Waring products →
Type
Waffle
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WMB400X Waffle, Mini Belgian Waffle Maker



