Hover to zoom
Product Description
Maintain your kitchen knives properly with the Waring® WKS800 Three-Station Knife Sharpener. This compact unit grinds at optimum angles recommended by knife manufacturers resulting in the sharpest blades possible. You can also polish your blades and efficiently remove burrs faster with the reverse direction stropping wheel. A magnetized drawer under the grinding wheel captures metal shavings and makes cleanup easy.
- Features two grinding wheels, fine and coarse, and one stropping wheel
- Stropping wheel runs in reverse direction, allowing for more efficient blade polishing and removal of burrs
- Grinds at 18–22?angles—the optimum angles recommended by knife manufacturers
- Magnetized drawer captures metal shavings
| Model | WKS800 |
| Width | 12.5 in |
| Height | 4.25 in |
| Depth | 5.75 in |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 4 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | UL, NSF |
| Amperage | .02A |
| Wattage | 32W |
| Frequency | 60Hz |
Two grinding wheels (fine and coarse) plus one stropping wheel provide maximum sharpness and polish.
Grinds at 18? to 22? angles—the optimum angles recommended by knife manufacturers for best performance.
Stropping wheel operates in reverse direction for more efficient blade polishing and removal of burrs.
Magnetized drawer under grinding wheel captures metal shavings and makes cleanup easier.
Compact footprint makes it easy to use on countertops or store away in cabinets or on shelves.
Save on knife-sharpening service charges.
Limited One-Year Warranty
★ Write a Review
Waring WKS800 Speciality Three-Station Knife Sharpener
SALE
Sale Price
$349.00/Each
Save 22%

Waring
Shop all Waring products →
Type
Speciality
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WKS800 Speciality Three-Station Knife Sharpener
