Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Always have a fresh pot of coffee piping hot and ready to pour with this portable and reliable warmer. A simple press of the rocker switch generates 70W of power to maintain just the right temperature as the self-regulating warmer ensures no overheating. Designed to fit easily on any countertop with nonskid feet for stability, this durable and lightweight burner is a must for busy restaurants, cafes, diners, and catered events. Stainless steel construction wipes clean in seconds, making this BREW essential as easy to clean as it is to use.
- Keeps coffee fresh and hot
- Self-regulating warmer prevents overheating
- Durable, wipe-clean stainless steel construction
- Lightweight and portable
| Model | WCW10 |
| Width | 8.5 in |
| Height | 2 in |
| Depth | 9 in |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 3 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | TÜTUV Rheinland, NSF |
| Amperage | 1.7A |
| Wattage | 70W |
| Frequency | 60Hz |
Easy-to-use burner keeps coffee hot and ready to serve
Self-regulating temperature control
Low profile and simple design conserve countertop space
Stainless steel construction for easy cleaning
Durable and lightweight for portable convenience
Nonskid feet keep burner stable
Ideal for restaurants, cafes, diners, and catered events
Two-year parts and one-year labor warranty
★ Write a Review
Waring WCW10 Coffee Warmer, Single Burner Coffee Warmer

Waring
Shop all Waring products →
Type
Coffee Warmer
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WCW10 Coffee Warmer, Single Burner Coffee Warmer




