Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Cooking perfect pasta is easy with the Waring® Pasta Cooker/Rethermalizer. Make individual orders from al dente to soft using the 4 small, round baskets, or prepare batches by the pound with the large rectangular baskets. The fill and drain valves are easily accessible inside a panel on the front of the cooker, and there's an overflow water outlet on the back.
- Lighted power switch
- Temperature control dial
- Drain and Refill valves located in front for easy access
- Can be used as a stand-alone or connected to plumbing
| Model | WPC100 |
| Width | 14.1 in |
| Height | 18 in |
| Depth | 21.78 in |
| Plug Type | 6-20 |
| Cord length | 3 ft |
| Voltage | 240V |
| Approvals | cULus, NSF |
| Amperage | 15A |
| Wattage | 3600W |
| Frequency | 60Hz |
Durable stainless steel construction.
12.4L (13.1 qt.) maximum water capacity.
Stainless steel heating elements for easy cleaning.
Four small, round, ½ lb. baskets and two rectangular, 2 lb. baskets are included.
Reaches a rolling boil in under 20 minutes.
Cook up to 4 pounds of fresh or frozen pasta in minutes.
Drain and refill valves located in front for easy access.
Can be used as stand-alone or connected to plumbing.
Limited One Year Warranty.
★ Write a Review
Waring WPC100 Pasta Cooker/Re-Thermalizer

Waring
Shop all Waring products →
Type
Pasta Cooker
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WPC100 Pasta Cooker/Re-Thermalizer



