Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Cook up to 10 lb. of fries per hour with the Waring® WDF1000 Heavy-Duty 10 lb. Deep Fryer. This large capacity, 120V unit heats up and cools down quickly. Its hinged heating element and removable stainless steel tank make it easy to clean. Includes a 30-minute timer and variable temperature controls up to 390 degrees Fahrenheit. Great for catering.
- Includes two half-size baskets and one full-size basket
- Hinged heating element and removable stainless steel tank for easy cleaning
- Variable temperature controls up to 390°F and a 30-minute timer
- POWER and READY indicator lights
| Model | WDF1000 |
| Width | 13 in |
| Height | 12 in |
| Depth | 22.75 in |
| Capacity | N / A |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 3 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | UL, NSF |
| Amperage | 15A |
| Wattage | 1800W |
| Frequency | 60Hz |
Includes two half-size baskets (TFB10) and one full-size basket (LFB10) with removable handles—made of solid stainless steel wire mesh.
Hinged heating element and removable stainless steel tank for easy cleaning.
Variable temperature control up to 390°F and a 30-minute timer.
1 night cover (NC100) included (NC100).
Limited One Year Warranty.
★ Write a Review
Waring WDF1000 Deep Fryer Heavy-Duty 10 lb. Deep Fryer – 120V
SALE
Sale Price
$332.99/Each
Save 55%

Waring
Shop all Waring products →
Type
Deep Fryers
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WDF1000 Deep Fryer Heavy-Duty 10 lb. Deep Fryer – 120V



