Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Make all of your signature sandwiches and more with the 120V Waring® WFG250 Large Italian-Style Flat Grill. Flat cast-iron plates heat evenly and quickly to cook sandwiches, burgers, chicken, and vegetables up to 3" thick. The brushed stainless steel body and removable drip tray are easy to clean. Includes adjustable thermostat to 570ºF plus POWER and READY indicator lights.
- 14.5" x 11" cooking surface
- Brushed stainless steel body and removable drip tray
- Hinged, auto-balancing top plate suits foods up to 3" thick
- Adjustable thermostat to 570ºF
- ARTICLE: How to Season and Clean a Panini Grill
| Model | WFG250 |
| Width | 21.7 in |
| Height | 23 in |
| Depth | 20.7 in |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 6 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | UL, NSF |
| Amperage | 15A |
| Wattage | 1800W |
| Frequency | 60Hz |
Flat cast-iron plates for even heat distribution.
14.5" x 11" cooking surface is perfect for pressing or grilling panini sandwiches, hamburgers, chicken, vegetables and more.
Brushed stainless steel body construction and removable drip tray.
Hinged, auto-balancing top plate to accommodate foods up to 3" thick.
Adjustable thermostat to 570°F.
Adjustable back feet for easy grease drainage.
Power ON and READY indicator lights.
Heat-resistant handles, no need for mitts or potholders.
Limited One Year Warranty.
★ Write a Review
Waring WFG250 Griddle, Large Italian-Style Flat Grill – 120V

Waring
Shop all Waring products →
Type
Griddle
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WFG250 Griddle, Large Italian-Style Flat Grill – 120V

