Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Make all of your signature sandwiches and more with the 120V Waring® WFG150 Compact Italian-Style Flat Grill. Flat cast-iron plates heat evenly and quickly cook sandwiches, burgers, chicken, and vegetables up to 3" thick. The brushed stainless steel body and removable drip tray are easy to clean. Includes adjustable thermostat to 570°F plus POWER and READY indicator lights.
- 9.75" x 9.25" cooking surface
- Brushed stainless steel body and removable drip tray
- Hinged, auto-balancing top plate suits foods up to 3" thick
- Adjustable thermostat to 570ºF
- ARTICLE: How to Season and Clean a Panini Grill
| Model | WFG150 |
| Width | 14.5 in |
| Height | 22 in |
| Depth | 15.5 in |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 5 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | UL, NSF |
| Amperage | 15A |
| Wattage | 1800W |
| Frequency | 60Hz |
Flat cast-iron plates are perfect for pressing or grilling panini sandwiches, hamburgers, chicken, vegetables and more.
9.75" x 9.25" cooking surface.
Brushed stainless steel body construction and removable drip tray.
Hinged, auto-balancing top plate to accomodate foods up to 3" thick.
Thermostat is adjustable to 570°F.
Power ON and READY indicator lights.
Heat-resistant handles, no need for mitts or potholders.
Limited One Year Warranty.
★ Write a Review
Waring WFG150 Griddle, Compact Italian-Style Flat Grill – 120V

Waring
Shop all Waring products →
Type
Griddle
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WFG150 Griddle, Compact Italian-Style Flat Grill – 120V

