Hover to zoom
Product Description
Serve up breakfast and short-order items fast and easy with the 120V Waring® 14" WGR140X Electric Countertop Griddle. A large 14" x 16" grilling surface offers even heat distribution—great for eggs, hamburgers, fish, chicken, vegetables and more. Protect yourself from grease and spills with extra-tall splash guards and an oversized fully removable grease tray.
- Brushed stainless steel construction
- Oversized 11" fully removable grease tray
- Extra-tall, steel splash guards with tapered front ends
- Adjustable thermostat to 570°F
| Model | WGR140X |
| Width | 17 in |
| Height | 9.75 in |
| Depth | 22.25 in |
| Capacity | N / A |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 3 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | cULus, NSF |
| Amperage | 15A |
| Wattage | 1800W |
| Frequency | 60Hz |
Brushed stainless steel construction.
Large, 11" fully removable grease tray.
Extra-tall, steel splash guards with tapered front-ends, help keep the workspace free from grease.
Thermostat is adjustable to 570?F.
Heat-resistant handles, no need for mitts or potholders.
Limited One Year Warranty
★ Write a Review
Waring WGR140X Griddle, 14" Electric Countertop Griddle – 120V
SALE
Sale Price
$799.00/Each
Save 12%

Waring
Shop all Waring products →
Type
Griddle
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WGR140X Griddle, 14" Electric Countertop Griddle – 120V
