Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Always have fresh, piping hot coffee ready to pour with this portable and reliable double burner warmer. Each individually controlled warmer powers up with a simple press of the rocker switch and maintains just the right temperature. Use one burner or both at the same time. Designed to fit easily on any countertop with nonskid feet for stability, this durable and lightweight double burner is a must for busy restaurants, cafes, diners, and catered events. Stainless steel construction wipes clean in seconds, making this BREW essential as easy to clean as it is to use.
- Keeps coffee fresh and hot
- Two individually controlled warmers
- Durable, wipe-clean stainless steel construction
- Lightweight and portable
| Model | WCW20 |
| Width | 16 in |
| Height | 2 in |
| Depth | 9 in |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 3 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | TUV Rheinland, NSF |
| Amperage | 0.86A |
| Wattage | 140W |
| Frequency | 60Hz |
Two individually controlled warmers keep coffee hot and ready to serve
Self-regulating temperature control prevents overheating
Low profile and simple design conserve countertop space
Stainless steel construction for easy cleaning
Durable and lightweight for portable convenience
Nonskid feet keep burner stable
Ideal for restaurants, cafes, diners, and catered events
Two-year parts and one-year labor warranty
★ Write a Review
Waring WCW20 Coffee Warmer, Double Burner Coffee Warmer

Waring
Shop all Waring products →
Type
Coffee Warmer
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WCW20 Coffee Warmer, Double Burner Coffee Warmer




