Hover to zoom
Product Description
Heavy-duty, 7.5" and 6" cast-iron burner plates by Waring® heat up quickly and evenly. There's a 1300-watt large plate for fast cooking, and a 500-watt small plate for simmering and warming (1800 total watts). Both plates have the heating elements embedded in the cast iron for maximum heat distribution and quick heat-up time.
7.5" and 6" cast-iron burner plates
Embedded heating elements for even heat distribution
Independent, adjustable thermostats with Power ON and READY indicator lights
Nonslip rubber feet keep burners stable
Embedded heating elements for even heat distribution
Independent, adjustable thermostats with Power ON and READY indicator lights
Nonslip rubber feet keep burners stable
| Model | WDB600 |
| Width | 19.75 in |
| Height | 3.25 in |
| Depth | 12.25 in |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 3 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | UL, NSF |
| Amperage | 15A |
| Wattage | 1800W |
| Frequency | 60Hz |
Heavy-duty, 7.5" and 6" cast-iron burner plates heat up quickly and evenly.
1300-watt large plate for fast cooking, and 500-watt small plate for simmering and warming. 1800 watts total.
Both plates have the heating elements embedded in the cast iron for maximum heat distribution and quick heat-up time.
Heavy-duty, brushed stainless steel housing is easy to clean.
Independent, adjustable thermostats with Power ON and READY indicator lights alert you when the burners reach set temperature.
Nonslip rubber feet keep burners stable.
Limited One Year Warranty.
★ Write a Review
Waring WDB600 Induction/ Burner Commercial Cast-Iron Double Burner

Waring
Shop all Waring products →
Type
Induction
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WDB600 Induction/ Burner Commercial Cast-Iron Double Burner
