Hover to zoom
Product Description
Designed to meet high demand for fresh-brewed coffee, this portable coffee brewer offers pour-over convenience—no plumbing needed. Just pour cold water through the top and coffee brews to perfection in minutes. Two individually operated warmers maintain the ideal serving temperature. Perfect for front- or back-of-the-house use and durably constructed of stainless steel, this easy-to-maintain coffee brewer wipes clean in seconds.
- Brews over 3 gallons (fifty-two 8 oz. cups) per hour
- Pour-over portable design — no plumbing needed
- Individually controlled upper and lower warmers
- Fits large, 64 oz. glass decanters
| Model | WCM50 |
| Width | 8 in |
| Height | 19 in |
| Depth | 17.5 in |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 6 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | NSF, TUV Rheinland |
| Amperage | 15A |
| Wattage | 1800W |
| Frequency | 60Hz |
Fits large, 64 oz. glass decanters
Ready and Power lights
Stainless steel construction wipes clean in seconds
Upper warmer with guardrails to prevent mishaps
Individually controlled upper and lower warmers with self-regulating temperature control to avoid overheating
Pour-over portable design—no plumbing needed
Brews over 3 gallons (fifty-two 8 oz. cups) per hour
Warranty: 2-year parts, 1-year labor
Includes 25 piece coffee filter starter pack (9 ¾ x 4 ¼)
★ Write a Review
Waring WCM50 Coffee Brewer, Café Deco® Pour-Over Coffee Brewer

Waring
Shop all Waring products →
Type
Coffee Brewers
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WCM50 Coffee Brewer, Café Deco® Pour-Over Coffee Brewer
