Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Powerful and versatile, the BevBasix™ Commercial Blender covers all the beverage basics. Blend up to 25 drinks daily, from smoothies to daiquiris to margaritas, plus crush ice and create a variety of dips, salsas, and soups. The 1?2 HP motor ensures high performance, and toggle switches make it easy to change speeds from HI and LO.Great for: blending bar drinks, smoothies and soups, crushing ice for frozen drinks, chopping salsas and dips.
- User-replaceable drive coupling designed for durability and simple replacement
- 48 oz. polycarbonate jar
- HI/LO/OFF toggle switches
- Recommended for up to 25 drinks per day
- 1/2 HP motor
- Heavy-duty stainless steel blade
- Limited one-year warranty
| Model | BB145 |
| Width | 7.25 in |
| Height | 14.75 in |
| Depth | 7.5 in |
| Capacity | 48 oz |
| Plug Type |
NEMA 5-15P |
| Cord length | 6 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | cULus, NSF |
| UPC | 040072093890 |
| Amperage | 3A |
| Wattage | 360W |
| Frequency | 50/60Hz |
★ Write a Review
Waring BB145 Light Duty BevBasix Commercial Bar Blender with 48 oz. Polycarbonate Container, 120 Volts

Waring
Shop all Waring products →
Type
Light duty blender
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring BB145 Light Duty BevBasix Commercial Bar Blender with 48 oz. Polycarbonate Container, 120 Volts


