Hover to zoom
Product Description
Designed to conserve countertop space while providing maximum dependability and durability, Waring’s 5-gallon hot water dispenser is ideal for making hot beverages, soups, grits, oatmeal, and more. Equipped with digital controls and an adjustable temperature range, the unit is simple to use, with a removable drip tray that makes cleanups easy. The Night Mode feature ensures hot water is ready to pour from the drip-proof tap whenever needed. Great for corporate kitchens, convenience stores, and catered events. Adds 2 gallons to the capacity of our 3-gallon model, but still a space-saving fit on any countertop.
- Simple digital controls with LCD display
- Precise temperature control from 150°F – 205°F
- Tomlinson® No-Drip® Tap Operation*
- Night Mode — hot water when you need it
*Tomlinson®, No-Drip® and the Faucet and Handle configurations are registered trademarks of The Meyer Company, Cleveland, OH
| Model | WWB5G |
| Width | 7.6 in |
| Height | 26.5 in |
| Depth | 23.5 in |
| Capacity | 5 G |
| Plug Type | 5-15 |
| Cord length | 3 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | cETLus, NSF |
| Amperage | 12A |
| Wattage | 1440W |
| Frequency | 60Hz |
Digital controls with LCD display ensure easy operation at the touch of a button
Precise temperature control maintains the desired temperature from 150°F – 205°F
Tomlinson® No-Drip® Tap Operation*
Night Mode adds convenience and efficiency by ensuring you have hot water when you need it
Cup warming guards
Removable drip tray makes cleaning quick and easy
Great for making tea, coffee, soups, grits, oatmeal, and more
Limited One Year Warranty
★ Write a Review
Waring WWB5G Hot Water Dispenser, 5-Gallon Hot Water Dispenser

Waring
Shop all Waring products →
Type
Water Dispenser
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring WWB5G Hot Water Dispenser, 5-Gallon Hot Water Dispenser
