Hover to zoom
Works With Products
Product Description
Blend up to one gallon of smoothies, soups, sauces and more with the Waring® CB15T. This ultra heavy-duty blender chops, mixes and shreds large loads with a powerful 3.75 HP motor. The 3-minute countdown timer lets you start blending and then move on to another task. It automatically shuts off when done.
- Pulsing feature pulses at set speed to chop and mix
- Ultra heavy duty, 3.75 HP commercial motor—perfect for large loads and long blending times.
- 3-speed selection and MAX PULSE to chop and mix.
- Easy-to-clean and easy-to-use electronic membrane keypad.
- 3-minute countdown timer with automatic shutoff. Start the blender and go attend to something else. It will blend perfectly, then shut off when finished.
- 1-gallon stainless steel container with two handles for carrying and pouring, and lid clamps for security.
- Easy-off, rubberized lid with clear, removable cap for adding ingredients and for pressure reduction during hot food blending.
- Durable, high-performance stainless steel blade.
- Metal-on-metal, stainless steel coupling system for durability and reliability.
- Durable, full die-cast motor housing with rugged rubber feet to reduce vibration.
- Dishwasher-safe, one-piece jar pad for easy cleaning.
- Recommended for 100+ drinks or servings per day.
- Limited Three-Year Motor Warranty.
Specifications
| Model | CB15T |
| Width | 15 in |
| Height | 22.25 in |
| Depth | 15 in |
| Capacity | 1 G |
| Plug Type |
A |
| Cord length | 6.6 ft |
| Voltage | 120V |
| Approvals | cETLus, NSF |
| UPC | 040072000829 |
| Amperage | 15A |
| Wattage | 1800W |
| Frequency | 60Hz |
★ Write a Review
Waring CB15T 3.75 HP Heavy Duty One-Gallon Food Blender with Electronic Keypad and Timer, 120 Volts

Waring
Shop all Waring products →
Type
Heavy duty blender
Specifications
Warranty
Resources & Documents
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Waring CB15T 3.75 HP Heavy Duty One-Gallon Food Blender with Electronic Keypad and Timer, 120 Volts





