Hover to zoom
Product Description
Description
Imperial (Middleby), PRV-3_NAT, Provection oven, gas, 36" W, triple deck, in shot burners, Ametek thermostat control per deck, (5) rack positions per deck, (3) racks per deck, (3 racks included) (2) HID interior lights with momentary switch per deck, cool down feature, porcelain interior, stainless steel exterior, 2-speed motor, 156,000 BTU, 1/2 HP, 120v/50/60/1-ph, 9.0 amps, cord & plug, NSF, cETLus
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | PRV-3_NAT |
| Manufacturer Part # | PRV-3_NAT |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Size | Full/standard Size |
| Deck Qty | 3 Decks |
| Interior Finish | Porcelain Interior |
| Type | Standard |
| Control Type | Thermostatic Controls |
| Height | 70.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 39.5" |
| Weight | 1275 lbs |
| NSF Approved | Yes |
| cETLus Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial PRV-3 Provection Gas Oven 36"

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial PRV-3 Provection Gas Oven 36"
