Hover to zoom
Product Description
Description
Imperial (Middleby), PCVDG-2_NAT, Convection Oven, gas, (2) deck, bakery depth, digital electronic controls, (2) speed fan motor, dual open 60/40 doors, window, (5) racks per deck, interior lights, porcelain interior, stainless steel front, sides, doors, top & legs, 120v/50/60/1-ph, 9.0 amps (per oven), (2) 1/2 HP, 160,000 BTU, cETLus, NSF, CE, CSA Star, CSA Flame
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | PCVDG-2_NAT |
| Manufacturer Part # | PCVDG-2_NAT |
| Base | Legs |
| Size | Deep/bakery Size |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Control Type | Thermostatic Controls |
| Type | Standard |
| Deck Qty | 2 Decks |
| Interior Finish | Porcelain Interior |
| Height | 74" |
| Width | 38" |
| Depth | 45.5" |
| Weight | 1185 lbs |
| NSF Approved | Yes |
| CE Approved | Yes |
| cETLus Approved | Yes |
| CSA Star Approved | Yes |
| CSA Flame Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial PCVDG-2 Convection Gas Oven

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial PCVDG-2 Convection Gas Oven
