Hover to zoom
Product Description
Description
Imperial (Middleby), ITG-60-E_208/60/3, Griddle, electric, countertop, 60" W x 24" D cooking surface, 3/4" thick, polished steel plate, thermostatic controls, 4"W grease trough, removable grease can, stainless steel front, sides, splash guard & ledge, 4" legs, cETLus, ETL-Sanitation, CE
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | ITG-60-E_208/60/3 |
| Manufacturer Part # | ITG-60-E_208/60/3 |
| Control Type | Thermostatic |
| Cooking Surface Width (side - side) | 49" - 60" |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 30" |
| Height | 14" |
| Width | 60" |
| Depth | 31" |
| Weight | 725 lbs |
| CE Approved | Yes |
| cETLus Approved | Yes |
| ETL-Sanitation Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial ITG-60-E Electric Griddle

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial ITG-60-E Electric Griddle
