Hover to zoom
Product Description
escription
Imperial (Middleby), IR-G72-XB, Pro Series Restaurant Range, gas, 72", griddle, (1) standard oven, (1) open cabinet with bottom shelf, manual controls, 3" grease trough, removable grease can & crumb tray, stainless steel front, sides, backguard, shelf, landing ledge & kick plate, 6" legs, adjustable feet, 155,000 BTU, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | IR-G72-XB_NAT |
| Manufacturer Part # | IR-G72-XB_NAT |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Base | (1) Standard Oven, (1) Cabinet |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Top | (1) Griddle |
| Height | 56.5" |
| Width | 72" |
| Depth | 31.25" |
| Weight | 1370 lbs |
| NSF Approved | Yes |
| CE Approved | Yes |
| CSA Star Approved | Yes |
| CSA Flame Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial IR-G72-XB Pro Series Restaurant Gas Range with Griddle & (1) Standard Oven

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IR-G72-XB Pro Series Restaurant Gas Range with Griddle & (1) Standard Oven
