Hover to zoom
Product Description
Imperial IR-G72-C Specifications
Features:
- Pro Series Restaurant Range
- Gas
- 72" Wide
- (1) 72" griddle
- 3/4" Polished steel plate
- (2) Standard ovens
- 3/4" Polished steel plate
- 3" W grease trough
- (1) convection oven
- 1/2 HP blower motor
- Porcelain interior
- (3) chrome racks
- (1) standard oven
- Porcelain interior
- (1) chrome rack
- Manual controls
- Stainless steel front, sides, backguard, shelf, 3½"D landing ledge & kick plate
- 6" legs with adjustable feet
- 185,000 BTU
- 54kW
- NSF
- CE
- CSA Flame
- CSA Star
Warranty:
Limited 1-year parts & labor
Imperial IR-G72-C Pro Series Gas Range 72" Manual Griddle Top
Manufacturer Information
| Brand | Imperial |
|---|---|
| Model | IR-G72-C |
Power Information
| Uses Gas? | Yes |
|---|---|
| BTU's | 190,000 |
Item Dimensions
| Weight | 1,397.00 lb |
|---|---|
| Height | 56.50 in |
| Width | 72.00 in |
| Depth | 31.50 in |
★ Write a Review
Imperial IR-G72-C Pro Series Gas Range 72" Manual Griddle Top

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IR-G72-C Pro Series Gas Range 72" Manual Griddle Top
