Hover to zoom
Product Description
Imperial IR-6-RG24 Specifications
Features
- 60" gas restaurant range
- (6) open burners
- (1) 24" raised griddle/broiler
- (2) standard ovens
- (1) chrome rack per oven
- 3" grease trough
- Removable grease can & crumb tray
- Stainless steel front, sides, backguard, shelf, landing ledge & kick plate
- 6" legs, adjustable feet
- Gas options: Natural or LP (choose at checkout)
- NSF, CE, CSA Listed
Warranty
This item comes with a limited one year parts and labor warranty.
Imperial IR-6-RG24 60" Restaurant Gas Range with 6 Burner, 2 Ovens & 24" Griddle
Manufacturer Information
| Brand | Imperial |
|---|---|
| Model | IR-6-RG24 |
Power Information
| Uses Gas? | Yes |
|---|---|
| BTU's | 278,000 |
Item Dimensions
| Weight | 1,032.00 lb |
|---|---|
| Height | 56.50 in |
| Width | 60.00 in |
| Depth | 31.50 in |
★ Write a Review
Imperial IR-6-RG24 60" Restaurant Gas Range with 6 Burner, 2 Ovens & 24" Griddle

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IR-6-RG24 60" Restaurant Gas Range with 6 Burner, 2 Ovens & 24" Griddle
