Hover to zoom
Product Description
Description
Imperial (Middleby), IR-6-G36-C-XB_NAT, Pro Series Restaurant Range, gas, 72"W, (6) open burners & pilot lights, low simmer feature, cast iron grates, (1) 36" griddle, 3/4" polished steel plate, 3"W grease trough, removable grease pan & crumb tray, (1) convection oven, 1/2 HP blower motor, porcelain interior, (3) chrome racks, manual controls, (1) open cabinet base with bottom shelf, stainless steel front, sides, backguard, shelf, 3-1/2"D landing ledge & kick plate, 6" legs with adjustable feet, 282,000 BTU, 83kW, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | IR-6-G36-C-XB_NAT |
| Manufacturer Part # | IR-6-G36-C-XB_NAT |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (6) Open Burners, (1) 36" Griddle |
| Base | (1) Convection Oven, (1) Cabinet |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Height | 56.5" |
| Width | 72" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 1200 lbs |
| NSF Approved | Yes |
| CE Approved | Yes |
| CSA Star Approved | Yes |
| CSA Flame Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial IR-6-G36-C-XB Pro Series Restaurant 72" Gas Range with 1 Convection Oven

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IR-6-G36-C-XB Pro Series Restaurant 72" Gas Range with 1 Convection Oven
