Hover to zoom
Product Description
Imperial IR-4-RG36-XB Specifications
Features:
- Pro Series Restaurant Range
- Gas
- 60" Wide
- (4) open burners & standing pilot lights
- Low simmer feature
- Cast iron grates
- (1) 36" raised griddle/broiler
- (1) Standard oven
- (1) Open cabinet with bottom shelf
- (1) chrome rack
- 3" grease trough
- Removable grease can & crumb tray
- Stainless steel front, sides, backguard, 3½"D landing ledge & kick plate
- 6" legs with adjustable feet
- 223,000 BTU
- NSF
- CE
- CSA Flame
- CSA Star
Warranty:
Limited 1 year parts & labor
Imperial IR-4-RG36-XB Pro Series 60" Gas Range with 4 Open Burner & 36" Raised Griddle
Manufacturer Information
| Brand | Imperial |
|---|---|
| Model | IR-4-RG36-XB |
Power Information
| Uses Gas? | Yes |
|---|---|
| BTU's | 223,000 |
Item Dimensions
| Weight | 972.00 lb |
|---|---|
| Height | 56.50 in |
| Width | 60.00 in |
| Depth | 31.50 in |
★ Write a Review
Imperial IR-4-RG36-XB Pro Series 60" Gas Range with 4 Open Burner & 36" Raised Griddle

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IR-4-RG36-XB Pro Series 60" Gas Range with 4 Open Burner & 36" Raised Griddle
