Hover to zoom
Product Description
Description
Imperial (Middleby), IR-36-DS_NAT, Pro Series Restaurant Series Range Match Oven, gas, (2) standard ovens, double stacked, (1) chrome rack per oven, porcelain interior, stainless steel front, top & sides, 6" legs, adjustable feet, 70,000 BTU, NSF, CSA Flame, CSA Star
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | IR-36-DS_NAT |
| Manufacturer Part # | IR-36-DS_NAT |
| Design | Range Match |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front, Sides & Top |
| Interior Finish | Porcelain Interior |
| Oven Type | Standard Oven |
| Deck Qty | 2 Deck |
| Height | 58.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 28.88" |
| Weight | 825 lbs |
| NSF Approved | Yes |
| CSA Star Approved | Yes |
| CSA Flame Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial IR-36-DS Pro Series Restaurant Series Range Match Gas Ovens

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IR-36-DS Pro Series Restaurant Series Range Match Gas Ovens
