Hover to zoom
Product Description
Description
Imperial (Middleby), IHPA-8-48-E_208/60/1, Hotplate, electric, countertop, 48", (8) round plate elements, solid top, infinite controls, stainless steel front, top & sides, 4" legs, adjustable feet, cETLus, ETL-Sanitation, CE
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | IHPA-8-48-E_208/60/1 |
| Manufacturer Part # | IHPA-8-48-E_208/60/1 |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Controls | Infinite Controls |
| Legs | 4" Legs |
| Burner Qty | 8 Burners |
| Burner Type | Flat Solid Elements |
| Height | 10.75" |
| Width | 48" |
| Depth | 31.38" |
| Weight | 270 lbs |
| CE Approved | Yes |
| cETLus Approved | Yes |
| ETL-Sanitation Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial IHPA-8-48-E Electric Hotplate -(8) round plate elements

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IHPA-8-48-E Electric Hotplate -(8) round plate elements
