Hover to zoom
Product Description
Description
Imperial (Middleby), IHPA-2-24_NAT, Hotplate, gas, countertop, 24"W, (2) open burners & standing pilots, cast iron grates, removable crumb tray, stainless steel front, sides & 5"D landing ledge, 4" legs with adjustable feet, 64,000 BTU, 19kW, CSA Flame, CSA Star, NSF, CE
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | IHPA-2-24_NAT |
| Manufacturer Part # | IHPA-2-24_NAT |
| Top and Front Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Legs | With Legs |
| Width (side - side) | 24 - 35" |
| Burner Qty | 2 Burners |
| Height | 10.75" |
| Width | 24" |
| Depth | 19.25" |
| Weight | 80 lbs |
| NSF Approved | Yes |
| CE Approved | Yes |
| CSA Star Approved | Yes |
| CSA Flame Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial IHPA-2-24 Gas Hotplate 24"

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IHPA-2-24 Gas Hotplate 24"
