Hover to zoom
Product Description
Description
Imperial (Middleby), IGG-60_NAT, Griddle, countertop, gas, 60" W x 24" D cooking surface, 1" thick, grooved plate, thermostatic controls, 4" wide grease gutter, removable grease can, stainless steel front, sides, splash guard & ledge, 4" legs, 150,000 BTU, cETLus, NSF, CE
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | IGG-60_NAT |
| Manufacturer Part # | IGG-60_NAT |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 55" - 60" |
| Plate Thickness | 1" |
| Griddle Plate Finish | Grooved Steel |
| Controls | Thermostat / Solid State Controls |
| Height | 14" |
| Width | 60" |
| Depth | 32.38" |
| Weight | 750 lbs |
| NSF Approved | Yes |
| CE Approved | Yes |
| cETLus Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial IGG-60 Gas Griddle Countertop

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IGG-60 Gas Griddle Countertop
