Hover to zoom
Product Description
Description
Imperial (Middleby), IAB-60_NAT, Steakhouse Charbroiler, gas, countertop, 60"W, (10) radiant burners, (3) position cast iron slanted top grate, full width grease gutter, 3"W removable grease can, stainless steel front, sides & landing ledge, 200,000 BTU, 59kW, cETLus, ETL, NSF
Because this item is not stocked in our warehouse, processing, transit times and stock availability will vary. If you need your items by a certain date, please contact us prior to placing your order. Expedited shipping availability may vary. We cannot guarantee that this item can be cancelled off of the order or returned once it is placed.
Specification
| Manufacturer | Imperial (Middleby) |
| Model Number | IAB-60_NAT |
| Manufacturer Part # | IAB-60_NAT |
| Heating Source | Radiant |
| Control Type | Manual Controls |
| Width (side - side) OA | 55 - 60" |
| Height | 20" |
| Width | 60" |
| Depth | 28.5" |
| Weight | 510 lbs |
| NSF Approved | Yes |
| cETLus Approved | Yes |
| ETL Approved | Yes |
★ Write a Review
Imperial IAB-60 Steakhouse Charbroiler Gas

Imperial
Shop all Imperial products →
Type
Ranges
Need Help?
- 📞 (408) 673-9999
- ✉ sales@celebratefestivalinc.com
- 📍 235 Whitney Pl, Fremont, CA 94539
- 💬 Live Chat — coming soon
1 / 1
Ask a Question
About: Imperial IAB-60 Steakhouse Charbroiler Gas
